Wszywka alkoholowa Wrocław – jak długo trwa zabieg?

Okazjonalne spożywanie alkoholu bywa powszechnie postrzegane jako standardowa forma rozrywki. Niestety, u niektórych stopniowo prowadzi to do coraz częstszego sięgania po tę substancję, co w dłuższej perspektywie może skutkować rozwojem nałogu. Alkohol z początku traktuje się jako źródło ucieczki od problemów, sposób na relaks, a z czasem staje się powodem poważnych trudności, z których wyjście wymaga specjalistycznej pomocy.

Alkoholizm to przede wszystkim ogromna cena, jaką płaci się za zdrowie, relacje i jakość życia. Decyzja o podjęciu próby zwalczania alkoholizmu jest efektem świadomej troski o siebie i lepsze życie. Samodzielna detoksykacja często kończy się niepowodzeniem, dlatego tak ważne jest, aby osobą uzależnioną zajęło się grono specjalistów – psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów oraz lekarzy specjalizujących się w innych dziedzinach. Pacjent pod ich opieką może podjąć się kolejnego etapu procesu leczenia alkoholizmu, jakim jest zabieg implantacji wszywki alkoholowej.

Zapraszamy do odwiedzenia https://esperalwroclaw.com/, gdzie znajdziesz wszystkie informacje o Esperalu i możesz umówić się na konsultację.

Zaszycie alkoholowe – co to jest i jakie ma właściwości?

Wszywka alkoholowa to preparat umożliwiający skuteczniejsze działanie procesu walki z alkoholizmem. Decyzja o zabiegu zaszycia alkoholowego to poważny i dobry krok do przodu w procesie zwalczania uzależnienia. Jednak nie wszyscy, którzy zmagają się z chorobą alkoholową, mogą skorzystać z tej opcji. Dotyczy to między innymi kobiet będących w ciąży oraz karmiących piersią. Ponadto w wyniku różnych doświadczeń życiowych, na przykład myśli i prób samobójczych albo w kwestii dziedziczenia niektórych chorób, w tym schorzeń sercowo-naczyniowych wyklucza się możliwość podejścia do zabiegu wszycia alkoholowego. 

Terapia awersyjna, jaką jest zaszycie alkoholowe, stanowi procedurę medyczną polegającą na implantacji esperalu pod skórę pacjenta. Po wstępnym wywiadzie lekarskim, chirurg przeprowadza zaledwie 30-minutowy zabieg, wszywając preparat w dawce od 8 do 10 tabletek. Działanie esperalu stopniowo uwalnia do krwiobiegu enzym blokujący metabolizm alkoholu – dehydrogenazę aldehydową – który w efekcie niweluje osłabienie aldehydu octowego, czyli odpowiada za zmniejszenie objawów, będących wynikiem zatrucia alkoholowego. 

Esperal ma na celu zniechęcić osobę chorą do spożywania etanolu. Warto zaznaczyć, że do produktów na bazie alkoholu należą także syropy bądź słodycze. Zatem po zażyciu nawet niewielkiej dawki etanolu, osoba chora poczuje wstręt zamiast miłego odczucia. 

Wskazania przed zabiegiem 

Zważając na to, że zaszycie jest metodą wspierającą terapię uzależnienia alkoholizmu, to zaleca się przede wszystkim zakaz spożywania alkoholu, co najmniej 24 godziny przed zabiegiem. Pacjent musi być pełnoletni, choć w przypadku osób nieletnich decyzję podejmują rodzice albo opiekunowie prawni, jednak w medycynie można znaleźć inne metody leczenia zaadresowane w kierunku młodzieży. Należy również poinformować lekarza o stosowanych lekach, które mogą wchodzić w interakcję z esperalem. 

Postępowanie po zabiegu

Po zabiegu, który trwa około 15 minut, przez co najmniej 24 godziny nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Nie przekreśla to jednak powrotu do pracy czy innych obowiązków. Wystawienie zwolnienia w tym przypadku zależy od decyzji lekarza. Choć rana jest niewielka, wymaga odpowiedniej higieny. Zazwyczaj szwy zdejmowane są po upływie około 2 tygodni. 

W niektórych lekach, przyjmowanych przez pacjentów, występuje etanol, więc powinni oni unikać tego rodzaju farmakologii po zabiegu. Ostrożnie do sytuacji również powinny podchodzić osoby stosujące leki przeciwalergiczne, antydepresyjne oraz przeciwpsychotyczne, które mogą powodować tzw. reakcję disulfiramową.

Możliwe skutki po zabiegu 

Zabieg wszycia alkoholowego, jak inne operacje, mogą prowadzić do powikłań. Pacjent może odczuwać senność, nudności, metaliczny posmak lub smak czosnku w ustach, przemijającą impotencję oraz łatwiejszą męczliwość. 

Wszywka alkoholowa ma na celu zniechęcenie do napicia się alkoholu. Najczęściej ten sposób okazuje się bardzo skuteczny. Jednak niektórzy ryzykują i sięgają po alkohol, mając wszyty Esperal. Takie działanie ma negatywne konsekwencje dla zdrowia oraz psychiki pacjenta. Pojawienie się etanolu we krwi po zabiegu wszycia powoduje nasilone oraz intensywne objawy zatrucia alkoholowego. Początkowe symptomy wyczuwa się zaledwie od kilku minut do kilkunastu godzin. Osobie uzależnionej towarzyszą ból i zawroty głowy, nudności i wymioty, zaczerwienienia twarzy, duszność, zmienne ciśnienie tętnicze, drgawki oraz ataki paniki. W konsekwencji może doprowadzić do niewydolności krążeniowej i zatrzymania akcji serca. W razie wystąpienia tych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

Ile kosztuje zabieg zaszycia alkoholowego?

Zabieg wszycia alkoholowego kosztuje w granicach od 300 do 2000 zł, a jest to zależne od poziomu umiejętności lekarza przeprowadzającego zabieg, regionu oraz cech indywidualnych pacjenta, a w tym przypadku należy wziąć pod uwagę jego wiek, stan zdrowia oraz wagę. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) nie refunduje leku. 

Zdrowie psychiczne podczas terapii uzależnienia 

W obliczu walki z trzeźwością ważna jest troska o zdrowie na płaszczyźnie psychicznej. Powstrzymywanie się od spożywania napojów alkoholowych wiąże się z silnym stresem, lękiem, a czasem atakiem paniki, gdyż uzależnionym brakuje środka, dzięki któremu uciekali od różnych problemów i zmartwień. Pomoc psychologiczna będzie dobrym wyjściem nie tylko dla osoby uzależnionej, ale również dla jego bliskiego otoczenia. Zapoznanie się z mechanizmami oraz sposobami radzenia sobie w trudnych sytuacjach może znacząco ułatwić proces wychodzenia z nałogu.

W razie jakichkolwiek trudności, warto pamiętać o bazie telefonów zaufania, które są nośnikiem wsparcia informacyjnego. Należą do nich Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia (800 199 990) dostępny codziennie w godz. 16-21, Infolinia Stowarzyszenia KARAN (800 120 289) aktywny w dni robocze w godz. 9-17. Podane opcje kontaktowe są bezpłatne.

Walka z alkoholizmem a świadomość

W procesie walki z uzależnieniem równie istotne jest samo podejście osoby uzależnionej, ponieważ przede wszystkim sukces w dużej mierze zależy od postępowania jednostki. Stosowanie się do rozmaitych zaleceń ze strony otoczenia – zarówno kręgu psychologów, terapeutów, jak i osób najbliższych – nie wystarczy. Oni mogą jedynie wspomóc i nakierować osobę uzależnioną, jednak ona sama powinna podchodzić do całej procedury z dużą świadomością i wiarą. Kluczową rolę stanowią zdrowa i zbilansowana dieta, wzbogacona o węglowodany, zdrowe tłuszcze, minerały i witaminy oraz regularna aktywność fizyczna. Działanie tych elementów wspiera funkcjonowanie organizmu, a w szczególności układ odpornościowy oraz nerwowy. W związku z tym proces detoksykacji działa motywująco i pomaga w utrzymaniu trzeźwości. 

Skorzystanie z terapii awersyjnej jest pomocnym zabiegiem, ponieważ skutecznie zniechęca osobę uzależnioną do spożywania produktów na bazie alkoholu. Esperal – jedna z metod wspierających proces leczenia się z uzależnienia – daje nadzieję na zdrowsze życie. 

 

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *