Alkohol bywa przestępcą w białych rękawiczkach. Sięganie po niego może być traktowane jako pozorna ucieczka od codziennych problemów. Na samym początku sprawia wrażenie zwykłego wspomagacza w chwilach relaksu, a z czasem może przerodzić się w uzależnienie. Człowiekowi trudno jest się przyznać do nałogu, często jest nieświadomy, że regularne spożywanie alkoholu oznacza poważny problem. W chwili, gdy jednostka zaczyna sobie uświadamiać, że alkohol sprawia jej trudności, na przykład poprzez powtarzający się kac, występują intensywne objawy zatrucia alkoholowego, takie jak bóle i zawroty głowy, ból żołądka, nudności, wymioty, biegunka, problemy ze snem, nierównomierne oddychanie czy podwyższenie ciśnienia oraz tętna. Pierwszy krok w drodze walki z uzależnieniem wiąże się uświadomieniem sobie, że spożywanie alkoholu już nam nie służy, wręcz sprowadza na nas problemy zdrowotne.
Gdzie szukać pomocy?
W tym przypadku nie zaszkodzi zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu, aby za pomocą wywiadu medycznego można byłoby zweryfikować ogólny stan zdrowia pacjenta. Po przeprowadzeniu wstępnych badań, pacjent może być skierowany do:
- psychologa w warunkach ambulatoryjnych, z wyłączeniem czasu trwania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego,
- psychoterapeuty w poradni zdrowia psychicznego lub poradni psychologicznej w trybie ambulatoryjnym,
- szpitala psychiatrycznego (skierowanie jest ważne jedynie przez 14 dni). W tych trzech przypadkach, skierowanie jest konieczne.
W sytuacjach nagłych osoby z zaburzeniami psychicznymi lub uzależnieniami mogą zostać przyjęte do szpitala psychiatrycznego bez konieczności posiadania skierowania. Decyzję o hospitalizacji podejmuje lekarz dyżurujący w izbie przyjęć po przeprowadzeniu badania pacjenta.
Oprócz wsparcia psychologicznego oraz psychiatrycznego, jednocześnie ważnym krokiem do podjęcia jest detoksykacja alkoholowa, polegająca na oczyszczeniu organizmu z wszelkich toksyn poalkoholowych. Odtruwanie alkoholowe uprawnia do następnego etapu procesu walki z uzależnieniem – do zabiegu zaszycia alkoholowego, jeśli osoba uzależniona nie ma zbędnych przeciwwskazań.
Co to jest zaszycie alkoholowe?
Zaszycie alkoholowe jest zabiegiem polegającym na wszyciu tabletek pod skórą. Celem wszycia alkoholowego jest wywołanie u osoby uzależnionej takich uczuć jak: wstrętu czy awersji do substancji bądź produktów na bazie alkoholu. Warto pamiętać, że alkohol występuje również w słodyczach czy lekach. Zabieg można wykonać po upływie co najmniej 24 godzin od ostatniego spożycia alkoholu. Po przeprowadzaniu wstępnej konsultacji lekarskiej następuje zabieg chirurgiczny, podczas którego lekarz wykonuje niewielkie nacięcie skóry – najczęściej w okolicy łopatki albo pośladka – oraz umieszcza się pod skórą Esperal Wrocław. Procedura medyczna trwa do około 20-30 minut oraz pozostaje aktywna w organizmie do 12 miesięcy.
Jak działa Esperal?
Esperal Wrocław umieszcza się pod skórą w ilościach od 8-10 tabletek. Po kilku tygodniach w organizmie człowieka uwalnia się do krwi tzw. disulfiram. Substancja ta hamuje metabolizm alkoholu, co oznacza, że w przypadku spożycia alkoholu mogą wystąpić objawy zatrucia organizmu.
Warunki przed zabiegiem wszycia alkoholowego
Wszycie alkoholowe nie jest dla każdego, ponieważ może zakończyć się to niebezpiecznymi konsekwencjami zdrowotnymi tudzież prawnymi. Przed zabiegiem zaleca się całkowite powstrzymanie się od spożycia alkoholu przez minimum 24 godziny. Przede wszystkim pacjent powinien mieć ukończone co najmniej 18 lat, natomiast w przypadku osób niepełnoletnich decyzję o zabiegu podejmują rodzice lub opiekunowie prawni. Jednak warto zaznaczyć, że istnieją inne metody leczenia kierowane w stronę młodzieży. Ponadto, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, które mogą wchodzić w interakcje z disulfiramem występującym w Esperalu. W związku z tym, przed zabiegiem wszycia alkoholowego należy wykonać niezbędne badania lekarskie oraz przeprowadzić wywiad medyczny z lekarzem, aby zweryfikować stan ogólny zdrowia pacjenta. Wykluczonymi chorobami lub stanami z zabiegu są: choroby wątroby, nerek, niewydolność serca czy ciąża.
Zalecenia po zaszyciu alkoholowym
Po zabiegu powinien obowiązywać zakaz prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Pomimo tego pacjent może wrócić do codziennych obowiązków. Wystawienie zwolnienia lekarskiego jest możliwe, zależnie od zawodu wykonywanego przez pacjenta oraz własnej oceny lekarza. Należy unikać leków zawierających etanol. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące leki przeciwalergiczne, antydepresyjne albo przeciwpsychotyczne, ponieważ ich stosowanie może wywołać tzw. reakcję disulfiramową. Podczas rekonwalescencji, należy dbać o higienę rany ze szczególną starannością, delikatnie ją przemywając. W przypadku wystąpienia obrzęku lub innych niepokojących objawów konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Czy po Esperalu można mieć efekty uboczne?
Mimo że zastosowanie Esperalu budzi nadzieję na poprawę zdrowia oraz jakości życia, może niestety powodować różne reakcje organizmu, między innymi alergie, senność, uczucie zmęczenia, nudności, wymioty, metaliczny posmak, a w pewnych przypadkach nawet doprowadzić do zaburzeń psychosomatycznych, w tym stanów depresyjnych. Osoby uzależnione cierpiące jednocześnie na stany depresyjne mogą gorzej przechodzić chwile po zabiegu zaszycia alkoholowego.
Refundacja Esperalu przez NFZ
Zabieg zaszycia alkoholowego nie podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Pacjent pokrywa koszty zabiegu z własnej kieszeni, wybierając odpowiednią placówkę medyczną.
Ile kosztuje wszywka alkoholowa Esperal?
Zabieg zaszycia alkoholowego kosztuje w zakresie 300-2000 zł. Koszt tabletki przeciwalkoholowej Esperal może różnić się w zależności od wybranego regionu, kompetencji lekarzy oraz indywidualnych uwarunkowań zdrowia pacjenta. W celu uzyskania dokładniejszych informacjami, warto skonsultować się bezpośrednio z kliniką.
Gdzie można kupić tabletkę przeciwalkoholową Esperal?
Osoba uzależniona, decydująca się na zabieg wszycia alkoholowego, ma możliwość zakupu Esperalu w aptece po uzyskaniu recepty od lekarza. Ponadto, zapisując się na zabieg w klinice, może skorzystać z oferty, która obejmuje wszywkę alkoholową Esperal.
Esperal a Anticol
Zarówno Esperal, jak i Anticol są dobrymi rozwiązaniami wspomagającymi leczenie uzależnienia od alkoholu. Jednak wszywka alkoholowa jest lepszym i skuteczniejszym wyborem niż samodzielne działania, poprzez przyjmowanie preparatów doustnych, na przykład Anticolu. Przede wszystkim działanie Esperalu utrzymuje się nawet do 12 miesięcy, podczas gdy efekt Anticolu trwa do 6 miesięcy. Dodatkowo, wszywkę alkoholową zakłada się jednorazowo, co zapewnia długotrwałe działanie i utrzymanie awersji od alkoholu. Z kolei stosowanie Anticolu wymaga od osoby uzależnionej silnej motywacji oraz systematyczności, ponieważ tabletki doustne muszą być przyjmowane codziennie. W związku z tym Esperal posiada więcej zalet.
Czy wszywka alkoholowa Esperal wystarczy, aby wyjść z nałogu?
Leczenie z wykorzystaniem metody wszywki alkoholowej może mieć owocne rezultaty, jednak należy pamiętać, że Esperal nie jest jedyną formą pomocy i nie gwarantuje z góry sukcesu. Oprócz zabiegu wszycia alkoholowego, kluczowe jest własne podejście do procesu walki z uzależnieniem alkoholowym. Świadome prowadzenie zdrowego, aktywnego stylu życia, obejmującego odpowiednią dietę, wspiera organizm podczas abstynencji. Regularna aktywność fizyczna ma również kluczowe znaczenie, ponieważ wspomaga układ odpornościowy, nerwowy oraz trawienny. Dzięki odpowiedniemu podejściu do leczenia, można spodziewać się bardziej pozytywnych rezultatów.
—
Artykuł sponsorowany