Alergia na słońce – jak ochronić się latem?

Promienie słoneczne przynoszą naszemu organizmowi wiele korzyści ze względu na zachodzącą pod ich wpływem syntezę witaminy D. Niestety potrafią też zaszkodzić, co może wynikać z naszej nieuważności, kiedy zbyt długo przebywamy na słońcu bez ochrony. Jednak w niektórych przypadkach organizm jest nadwrażliwy na światło słoneczne, co skutkuje poparzeniem nawet przy standardowej ekspozycji. Czym jest alergia na słońce i jak możemy jej zaradzić?

Czym jest alergia na słońce?

Alergia na słońce, inaczej fotodermatoza, to nadwrażliwość skóry na kontakt z promieniami ultrafioletowymi (UV). Jak każde uczulenie, ma ona podłoże immunologiczne i w jej przebiegu w skórze rozwija się stan zapalny podobny do tego, który towarzyszy alergii kontaktowej. Istnieje kilka typów fotodermatoz:

  • idiopatyczny – nie znamy jego dokładnej przyczyny,
  • endogenny – alergia jest spowodowana przez czynniki wewnętrzne, np. niedobór witamin z grupy B,
  • egzogenny – tzw. substancje fototoksyczne uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych. Należą do nich składniki niektórych leków, kosmetyków, a nawet perfum[1].

Objawy alergii na słońce

Objawy fotodermatozy są takie same niezależnie od jej rodzaju. Powstające zmiany skórne przypominają oparzenia – pojawia się rumień i obrzęk, a w silniejszych reakcjach także pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Często występują też tzw. osutki świetlne, czyli drobne czerwone plamy lub pęcherzyki. Ponadto bezpośrednio po ekspozycji na słońce może rozwinąć się pokrzywka słoneczna.

Czasem objawom miejscowym towarzyszą także ogólne, np. gorączka, ból głowy i osłabienie. Zwykle wszystkie symptomy ustępują samoistnie, chociaż w przypadku reakcji skórnych istnieje ryzyko, że pozostaną po nich przebarwienia.

Jak uchronić się przed alergią na słońce?

Żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na promienie słoneczne, warto zastosować kilka środków ostrożności. Przede wszystkim najlepiej unikajmy ekspozycji na słońce w godzinach szczytu, czyli mniej więcej od 10:00 do 15:00. Wychodząc na zewnątrz, nie zapominajmy o aplikacji kremu z filtrem SPF na odsłonięte partie ciała. W razie silnych reakcji alergicznych warto ubierać się lekko i przewiewnie, ale w miarę możliwości zakrywać ręce i nogi.

Jak złagodzić objawy alergii na słońce?

U podłoża reakcji alergicznej wywołanej przez promienie UV leży taki sam mechanizm jak w przypadku innych alergii. Dochodzi do uwolnienia dużych ilości histaminy, która odpowiada za rozwój objawów uczulenia. Dlatego w ich łagodzeniu pomocny może być lek przeciwalergiczny, np. bilastyna, który wiąże się z receptorem H1 i blokuje tym samym możliwość połączenia się z nimi histaminie.

Bilastyna stosowana jest w leczeniu zarówno alergii skórnych, jak i wziewnych. To lek nowej generacji, który działa selektywnie na receptory H1 i praktycznie nie wpływa na żadne inne. Dzięki temu nie wywołuje ona skutków ubocznych charakterystycznych dla starszych przedstawicieli leków antyhistaminowych, np. senności[2].

Objawy alergii na słońce możesz zmniejszyć także poprzez stosowanie preparatów na skórę, np. żelu aloesowego, który łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację. Mimo to warto przede wszystkim unikać uczulenia, stosując wymienione wcześniej środki ostrożności.

[1] Nikiel A. (2017). Przegląd surowców roślinnych o działaniu fotouczulającym i fototoksycznym. Kosmetologia Estetyczna, 3(6): 231-238.

[2] Kuthan R., Zaremba-Wróblewski G. (2023). Bilastyna w schorzeniach alergicznych – przegląd literatury. Lek w Polsce, 382(03): 7-14.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *